www.nirvanacocuk.com

Agorafobi

E-posta Yazdır PDF

Agorafobinin başlıca özelliği, bir panik atağının, yada panik benzeri şikayetlerin olması durumunda  yardım sağlanamayacağı veya kaçmanın zor olacağı yerlerde veya durumlarda bulunmaktan sıkıntı duymadır.Agorafobi panik bozuklukla birlikte veya panik bozukluk olmadan görülebilir.

      Bu anksiyete nedeni ile kişi bir çok yer ve durumlardan kaçınır.Bu nedenle işerini ve sosyal işlevlerini yerine getiremez.örneğin tek başına evin dışına çıkamaz, bazıları evde  yalnız kalamazlar, araba , otobüs, tren, uçak gibi vasıtalara tek başlarına binemez, meydanlarda düşüp bayılabileceği yardımsız kalacağı korkusu ile  bu gibi yerlere gitmez, pasajlara, sinema, tiyatro gibi yerlere gitmez. Bütün bu  kısıtlamalar kişinin  işlerini ve sosyal yaşamını altüst edebilir.Kişi yanında biri varken bu gibi yerlere gidebilir veya yaşadığı sıkıntı ile daha iyi baş edebilir.

   Başlangıç genellikle genç yaşlarda olur.Depresyon, sosyal fobi ve obsesif belirtiler eşlik edebilir.Tedavi edilmezse  süregenleşir.Çoğunlukla dalgalı  bir seyir gösterir.

  Agorafobi panik bozukluk ile birlikte veya  panik bozukluğu olmadan görülebilir.