www.nirvanacocuk.com

Yaygın Anksiteye Bozukluğu

E-posta Yazdır PDF

  Temel özelliği hemen her gün ortaya çıkan birçok olay  yada etkinlik hakkında aşırı anksiyete ve üzüntü duymadır. Anksiyete belirli çevresel koşullarla sınırlı değildir.Kişi üzüntüsünü kontrol edemez.Üzüntü ve anksiyeteye huzursuzluk, kolay yorulma, düşüncelerini yoğunlaştırmada zorluk, irritabilite, kas gerginliği ve uyku bozukluğu görülür.Sürekli üzüntü nedeni ile sıkıntı duyarlar, üzüntülerini zor kontrol ederler, günlük işlevlerinde, sosyal ve mesleki alanlarda bozulma yaşarlar.

   Korku duyulan olay olabilecek bir olay veya olan bir olay olabilir; ancak duyulan korku ve üzüntünün ağırlığı veya süresi sözkonusu olaya göre fazladır. Üzüntü verici olay kişinin düşüncelerini işine vermesini engelleyebilir ve kişi üzüntüsünü sonlandıramaz. Yaygın anksiyete bozukluğu olanlar, işlerinde ortaya çıkabilecek sorumluluklar, parasal sorunlar, aile bireylerinin sağlıkları, günlük  sıradan işler hakkında sıkıntı ve üzüntü duyarlar.

   Sıkıntı ve üzüntüye kas gerginliği, kaslarda seğirme, kaslarda ağrı olabilir.Ayrıca soğuk nemli eller, ağız kuruluğu,  terleme, bulantı, ishal, sık idrara çıkma, yutma güçlüğü , ‘ boğzda bir yumru hissi’ ve abartılı irkilme tepkileri görülür.

  Yaşam boyu görülme  sıklığı % 5 oranındadır.

  Tedavi için başvuranlar yarısından çoğu bu bozukluğun çocukluk  yada ergenlik döneminde başladığını belirtmektedirler.Ancak yirmi yaşından sonrada başlamaktadır.

  Diğer anksiyete bozuklukları  ve ruhsal bozukluklarla ayırt edilmelidir.