www.nirvanacocuk.com

SORUN YANITLAYALIM

Deftere YazDeftere Yaz:


Serap     13 Mayıs 2016 11:58 |
Hocam merhaba 2011 doğumlu oğlumda dikkat eksikliği ve hiperaktivite tanısı konulmuştu riskli guruldarsınız denilmişti 1.5 yıla yakın özel eğitim aldı şuanda kreşe gidiyor öğrenmede hiçbir sıkıntımız yok fakat organize olamıyor üstünü giymesini istiyorum bunu 3 5 defa söylemeden yapmıyor yere yatıyor hayallere dalıyor ama hadi giyin dondurmanı vereyim yada parka gidicez dediğim anda hemen giyiniyor ikinci sıkıntımız ise çizgi filmlerle yaşıyor evde tv açmıyoruz fakat okulda belli saatlerde izlendiği için oradaki karakterleri sürekli yaşıyor parkta evde onların hareketlerini yapıyor sürekli onlar gibi konuşuyor mesela reklamını bile ezberliyor Aslan kral saat 15. De disney channelda işte 23 nisanda sinemalarda hayatı çizgi film gibi bu Can'ımı çok sıkıyor diğer çocuklar neden böyle konuşuyor diye sorunca üzülüyorum bunun için ne yapabilirim şimdiden teşekkür ederimCEVAP: Bu yaştaki çocuklar gerçekle hayali karıştırabilirler; bu nedenlede çizgi filmler ilgilerini çok fazla çekebilir. Çizgi filmlerdeki olanları gerçek gibi düşünüp büyülenebilirler. Yeri geldikçe çizgi filmlerdeki olanların gerçek olmadığını basitçe anlatmanız ve gerçek hayattaki olgularla karşılaştırmanız gerekir. Yaşı büyüdükçe bu durumdan kurtulacaktır.

aslı     27 Nisan 2016 06:36 | istanbul
merhaba hocam iyi günler, yaklaşık 4 yaşında bir kızım var benim. kendisi çok hareketli enerjisi hiç bitmiyor hiç yorulmuyor ve çok konuşuyor. sürekli ilgi onda olsun istiyor. benimle konuşun benimle oynayın bana bakın gibi. yükseklerde olmayı tehlikeli şeyleri seviyor. sürekli masanın üstünde sandalye üstünde. söz dinleme kesinlikle yok. sosyal bir ortamda büyüyen bir çocuk aslında kreşe gidiyor. ama öğretmenlerimizinde şikayetleri aynı doğrultuda. bizi hiç dinlemiyor hep kendi istediğini yapmaya çalışıyor sınıftan izinsiz çıkıp saklanıyor gibi. pedegog ve çocuk psikologlarından yardım almaya çalıştık. bize daha yeni risperdal şurup 0,25 mg verildi. daha bir kere aldı şurubu ama araştırmalarım bu şuruptan beni korkuttu. ciddi yan etkileri olan bir şurupmuş. kısaca anlatmaya çalıştıklarım doğrultusunda yardımcı olabilirmisiziniz. bu şurup bu yaş için güvenlimidir fayda sağlarmı
CEVAP: Anlattıklarınız çocuğunuzda hiperaktivite olduğuna işaret etmektedir.
Bu konuda kullanılabilecek bazı ilaçlar vardır. Risperdal isimli ilaçda bunlardan birisidir; her ilaç gibi bu ilacında bazı yan etkileri vardır. Bu ilacı vermemiz için faydalarının yan etkilerine değecek düzeyde olması gerekir. Yani attığımız taşın ürküttüğümüz kurbağaya değmesi gerekir.
Bu nedenle çok gerekmediği takdirde bu yaşta ilaç vermek için acale etmemek gerekir. Ancak ilaç almayınca aşırı hareketliyse ve tehlike yaratıyorsa , başka yöntemler fayda etmiyorsa bir ilaç vermek düşünülebilir.

nesrin     18 Nisan 2016 20:20 | istanbul
Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız
benim 5.5 yaşında oğlum var sadece şikayetim işaret parmağını uzatarak ona odaklanıyor ve hızlı bir şekilde sallıyor bakarken gözleri şaşı gibi oluyor. kendini kasıyor mu desem sıkıyor mu desem öyle bişey. napıyoeun öyle diyorum araba yada uçak diyor geçiştiriyor. şimdi kızdığım için başka odaya gidiyor bir boşlukta tek başına yapıyor o hareketi ben ne yapabilirim yada bunu neden yapıyor olabilir.

CEVAP: Tarif ettiğiniz bulguya göre bir şey söylemek doğru değildir. Diğer davranışları ile birlikte bir bütün olarak değerlendirip bir şey söylenebilir. Bu gibi davranışlar yaygın gelişimsel bozukluklar, zeka sorunları, psikotik bozukluklarda görülebileceği gibi bir hastalığa işaret etmeyebilir de. Bu nedenle bulunduğunuz yerde bir çocuk psikiyatrisi uzmanına götürmenizde en doğrusu olur.

SERVİHAN GÖZDE KAPICI     01 Nisan 2016 18:56 | MERSİN
http://DEHB VE ENKOPRASİZ PROBLEMİ
Hocam merhaba.Benim oğlum 7 yaşında.Hiperaktivite ve dikkat bozukluğu var.6 aydır concerta 27 mg hap kullanıyoruz.Çok ta olmasada biraz faydasını gördük.Aynı zamanda enkoprasiz rahatsızlığı var.Tualete gitmek istemiyor.Bir köşede kıvrandığını farkediyorum bazen ama tualete gitmekten kaçınıyor.Psikiyatriste götürüyorum .Pskologa götürdüm.Ama bu problemi aşamadık,daha başka nasıl oğluma faydalı olacağımızı bilemiyorum.Lütfen bize yardım edermisiniz.Tşk ler.

CEVAP:
Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu yapısal bir takım nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bazı davranış tedavileri, psikoeğitim faydalı olabilirsede, en fazla ilaçlardan fayda görmektedirler. İlaç uygun dozda verildiğinde çoğunlukla faydalı olmaktadır. Ancak bu hastalık dışında başka nedenlerle de dikkat eksikliği görülebilir. Bu durumda ilaçlar pek faydalı olmamaktadır.
Kaka kaçırma ayrı bir sorundur. Psikolojik sorunlara bağlı olduğundan, çocuğun ne gibi sıkıntılarının olduğunun araştırılması gerekir. Her çocuğun sıkıntısı farklı olduğundan, her çocuğun ayrı değerlendirmesi gerekir. Bu nedenle
her çocuk için aynı şeyler söylenemez.

nuriye tokuz     23 Mart 2016 20:30 |
http://rüyada gibiyim
merhaba hocam,

benim kızım şu anda 10 yaşında. 7 yaşında ben rüyada gibiyim, sanki burda yokmuşum gibi, sanki sizi kameradan izliyormuşum gibi şeyler söylemeye başladı. bu nasıl hastalıktır. çaresi var mıdır? bir ara geçmişti yine başladı. bunun çaresi var mı? ne olur bana cevap yazar mısınız?
çok teşekkür ederim

CEVAP:
Anlattığınız bulgular psikiyatride depersonalizasyon ismiyle anılmaktadır. Tek başına, bir hastalık değildir.
Bir çok ruhsal hastalık sırasınada görülebilir. Örn. Depresyon, panik bozukluğu, şizofreni gibi. Nörolojik bir takım nedenlerlede görülebilir. Örn. trafik kazaları. Ruhsal bir takım travmalarda sebep olabilir. Örn. Saldırıya uğrama, ciddi bir saldırıyı, yaralanmayı görme, savaş ortamında olma, istismar olayları gibi.
Bunlara bakmak gerekir. Böyle bir durum yoksa tedirgin olmaya gerek yoktur. Çoğunlukla kendiliğinden geçmektedir.


121
Defterdeki Yazlar
 • «
 •  Başlangıç 
 •  Önceki 
 •  1 
 •  2 
 •  3 
 •  4 
 •  5 
 •  6 
 •  7 
 •  8 
 •  9 
 •  10 
 •  Sonraki 
 •  Son 
 • »

Bilgilendirme

Sitemizde Doktorumuzun verdiği bilgiler,cevaplar bilgilendirme amaçlıdır.

 • Sitemizdeki tüm içeriğin hakları Doç.Dr.Mazlum ÇÖPÜR'e ait olup isim belirterek alıntı yapılabilir.