www.nirvanacocuk.com

SORUN YANITLAYALIM

Deftere YazDeftere Yaz:


nesrin     18 Nisan 2016 20:20 | istanbul
Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız
benim 5.5 yaşında oğlum var sadece şikayetim işaret parmağını uzatarak ona odaklanıyor ve hızlı bir şekilde sallıyor bakarken gözleri şaşı gibi oluyor. kendini kasıyor mu desem sıkıyor mu desem öyle bişey. napıyoeun öyle diyorum araba yada uçak diyor geçiştiriyor. şimdi kızdığım için başka odaya gidiyor bir boşlukta tek başına yapıyor o hareketi ben ne yapabilirim yada bunu neden yapıyor olabilir.

CEVAP: Tarif ettiğiniz bulguya göre bir şey söylemek doğru değildir. Diğer davranışları ile birlikte bir bütün olarak değerlendirip bir şey söylenebilir. Bu gibi davranışlar yaygın gelişimsel bozukluklar, zeka sorunları, psikotik bozukluklarda görülebileceği gibi bir hastalığa işaret etmeyebilir de. Bu nedenle bulunduğunuz yerde bir çocuk psikiyatrisi uzmanına götürmenizde en doğrusu olur.

SERVİHAN GÖZDE KAPICI     01 Nisan 2016 18:56 | MERSİN
http://DEHB VE ENKOPRASİZ PROBLEMİ
Hocam merhaba.Benim oğlum 7 yaşında.Hiperaktivite ve dikkat bozukluğu var.6 aydır concerta 27 mg hap kullanıyoruz.Çok ta olmasada biraz faydasını gördük.Aynı zamanda enkoprasiz rahatsızlığı var.Tualete gitmek istemiyor.Bir köşede kıvrandığını farkediyorum bazen ama tualete gitmekten kaçınıyor.Psikiyatriste götürüyorum .Pskologa götürdüm.Ama bu problemi aşamadık,daha başka nasıl oğluma faydalı olacağımızı bilemiyorum.Lütfen bize yardım edermisiniz.Tşk ler.

CEVAP:
Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu yapısal bir takım nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bazı davranış tedavileri, psikoeğitim faydalı olabilirsede, en fazla ilaçlardan fayda görmektedirler. İlaç uygun dozda verildiğinde çoğunlukla faydalı olmaktadır. Ancak bu hastalık dışında başka nedenlerle de dikkat eksikliği görülebilir. Bu durumda ilaçlar pek faydalı olmamaktadır.
Kaka kaçırma ayrı bir sorundur. Psikolojik sorunlara bağlı olduğundan, çocuğun ne gibi sıkıntılarının olduğunun araştırılması gerekir. Her çocuğun sıkıntısı farklı olduğundan, her çocuğun ayrı değerlendirmesi gerekir. Bu nedenle
her çocuk için aynı şeyler söylenemez.

nuriye tokuz     23 Mart 2016 20:30 |
http://rüyada gibiyim
merhaba hocam,

benim kızım şu anda 10 yaşında. 7 yaşında ben rüyada gibiyim, sanki burda yokmuşum gibi, sanki sizi kameradan izliyormuşum gibi şeyler söylemeye başladı. bu nasıl hastalıktır. çaresi var mıdır? bir ara geçmişti yine başladı. bunun çaresi var mı? ne olur bana cevap yazar mısınız?
çok teşekkür ederim

CEVAP:
Anlattığınız bulgular psikiyatride depersonalizasyon ismiyle anılmaktadır. Tek başına, bir hastalık değildir.
Bir çok ruhsal hastalık sırasınada görülebilir. Örn. Depresyon, panik bozukluğu, şizofreni gibi. Nörolojik bir takım nedenlerlede görülebilir. Örn. trafik kazaları. Ruhsal bir takım travmalarda sebep olabilir. Örn. Saldırıya uğrama, ciddi bir saldırıyı, yaralanmayı görme, savaş ortamında olma, istismar olayları gibi.
Bunlara bakmak gerekir. Böyle bir durum yoksa tedirgin olmaya gerek yoktur. Çoğunlukla kendiliğinden geçmektedir.

Nalan     22 Şubat 2016 09:08 | istanbul
Merhaba Hocam;
Benim 18 aylık erkek çocuğum var. kendi yaşıtları ya da kalabalık bir çevrede büyümüyor. ben çalıştığımdan evde anneanne gözetiminde bakıcı bakıyor. ikisi de çok konuşan inşanlar değil. Çocuğum henüz hiç konuşmuyor. Anlamsız heceleri var bazen baba dede gibi. 5 ay öncesinde anne v.s söylüyordu ancak bıraktı ya da kulak nerde, göz nerde v.s görteriyordu artık onları yapmıyor.biz işten gelince kapıya koşup kucağımıza atlıyor hatta yalnız babası olursa gözleri beni arıyor. oyuncakları Legoları şekilleri takıyor.saklambaç oynuyor. bize bakıp gülümsüyor. ancak ismine çoğu zaman dönüp bakmıyor. çocuklardan 0-5 yaş arası korkuyor genelde ağlıyor. Farklı bir eve gidince huzursuz. yemek yeme problemi var ezmeden hiç yemiyor blendırla ezerek zorla yediriyoruz. Dolap kapağı açıp kapıyor çok sık.söylenen talimatları da yerine getirmiyor. suyu al getir dediğimde örneğin yapmıyor. Oğlumun nesi var?yardımcı olabilir misiniz?

CEVAP:
18 aylık bir çocuğun yaklaşık 20-30 sözcük söylemesi beklenir. Konuşabilmesi için sürekli ses uyaranı alması, yani kendisi ile konuşulması ve yakınında sürekli konuşulması gerekir. Çocuğunuz henüz konuşamıyorsa, sebebi kendisi ile yeterince konuşulmaması olabileceği gibi, başka sebeplere de bağlı olabilir.
( gelişme geriliği, işitme sorunu, otistik durumlar vb.) Konuşmanın en çok öğrenildiği dönem ilk üç yaş olduğundan çok vakit kaybetmeden araştırılmasında fayda vardır. Bulunduğunuz yerde bir çocuk psikiyatrisi uzmanına götürmeniz uygun olacaktır.

SEDA YILDIZ     28 Ocak 2016 14:38 |
Merhaba,kızım 21 aylık şu anda konuşabiliyor mutluyum üzgünüm şeklinde duygularını ifade edebiliyor, bundan önce çok konsantre şekilde oyun oynayabiliyordu, şekilli takmalı ahşap blokların hepsini tamamlayabiliyor uzun süre konsantrasyon sağlayabiliyordu son haftalarda konsantrasyon sağlamak konusunda sıkıntı yaşamaya başladık örnek olarak artık 10 şekilden 2 tanesini geçiriyor diğerlerini tamamlayamadan kafası dağılıyor komut almakta zorlanıyor eskisi gibi uzun süre dikkatini toplayamıyor, nedeni ne olabilir son dönemde kızımın hayatı için önem arzeden bir gelişme oldu bakıcısı işten ayrıldı eskisi gibi konsantre olmamasının nedeni bu olabilir mi yardımcı olursanız sevinirim

CEVAP:
Bu yaştaki çocukların dikkati uzun sürmez. Yaş büyüdükçe dikkat artar. Çocuğun yaşadığı bir stres etkeni olduğunda dikkat süresi azalabilsede bu geçici bir durumdur. Bakıcısının ayrılması çocuk için önemli bir stres etkeni olduğundan dikkat süresini etkileyebilir. Sizin de gidebileceğiniz algısı onu biraz tetikte tutabilir. Bu nedenle bu dönemde sizin de gitmeyeceğiniz algısı önemlidir. Uzun süreliğine bırakıp bir yerlere gitmemenizi öneriyorum. Ayrıca çocukla oyun oynamak, yanında uzaklaşmadan bulunduğunuz ortamda serbest oyun için teşvik etmeniz uygun olur.


119
Defterdeki Yazlar
 • «
 •  Başlangıç 
 •  Önceki 
 •  1 
 •  2 
 •  3 
 •  4 
 •  5 
 •  6 
 •  7 
 •  8 
 •  9 
 •  10 
 •  Sonraki 
 •  Son 
 • »

Bilgilendirme

Sitemizde Doktorumuzun verdiği bilgiler,cevaplar bilgilendirme amaçlıdır.

 • Sitemizdeki tüm içeriğin hakları Doç.Dr.Mazlum ÇÖPÜR'e ait olup isim belirterek alıntı yapılabilir.