www.nirvanacocuk.com

SORUN YANITLAYALIM

Deftere YazDeftere Yaz:


FÜSUN     28 Kasım 2014 10:15 | istanbul
Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız
Merhaba Hocam,benim 2,5 yaşında bir oğlum var.Önceleri yemek yemede hiç sorunumuz yoktu ancak son 5-6 aydır hiç ama hiç yemek yemiyor.Bütün detaylı kan tahlilleri yapıldı sadece demir eksikliği çıktı.İlaç tedavisi verdiler ama oğlum en ufak bezelyeyi bile yemiyor sadece pilav yiyor.Çaresizlikten ne yapacağımı bilemiyorum lütfen yardımcı olur musunuz??
Admin Comment:Doktorunuzun Yorumu:
Yemek yememenin organik nedenleri olabildiği gibi psikolojik nedenleri de vardır. Çocuğu görmeden, çocuğun yaşadığı ortamdaki şartları anlamadan çocuğun neden böyle bir tepki verdiğini söylemek güç. Bu nedenle bulunduğunuz yerde bir çocuk psikiyatrisi uzmanına gitmeniz en doğrusu olur.

05322482598     27 Ekim 2014 06:07 | istanbul
Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız
hocam merhabalar 9 yaşında bi oglum var 4 cü sınıfa gidiyor ama okula gitmek istemiyor bu konuda yapmamız gerekenleri söylermisiniz lütfen
Admin Comment:Doktorunuzun Yorumu:
Bu sorun boğaz iltihabı gibi şöyle yaparsanız geçecek bir sorun değil. Kaldıki boğaz iltihabı için bile bir doktorun görmesi gerekir; çünkü her boğaz iltihabı aynı değildir. Kısacası çocuğu bir uzmana götürüp ayrıntılı görüşme yapmanız gerekir.

AŞKIM ŞEBNEM TUNCA     17 Ekim 2014 20:48 | İSTANBUL
http://6 YASINDAKI OGLUMUN DAVRANISLARI HAKKINDA
HOCAM IYI GUNLER
6 YASINDAKI OGLUM BUSENE OKULA BASLADI FAKAT ÖĞRETMENINDEN SINIFTA UYUM SAĞLAYAMADIGI VE SINIFIN HUZURUNU KAÇIRDIGI HAKKINDA SUREKLU UYARILAR ALIYORUZ. HATTA ÇOCUGU SINIFI BIRAKIN BU OKULDAN ALMAMIZ BILE GEREKTIGINI SOYLEMEKTEDIR. KENDIMDE DEVLET HASTANESINDE CALISAN BIR MEMURUM VE ÇOCUK GELISIM UZMANLARINA GOTURDUM ZEKA BIR PROBLEM YOK ÖFKESINI KONTROL EDEMIYOR BIRDE GOZ TEMASI KURMUYOR DEDILER. BUNUN UZERINE BAKIRKOR RUH SAĞLIGI ÇOCUK PSIKIYATRINE GOTURDUM VE 20 DAK. KONUSMA SONUNDA DIKKAT ETSIKLIGI VAR VE ILACA BASLAMAMIZ GEREKLI DEDI.İLAÇ ISIMLERI MEDIFENIDAT VEYA RİSPERIDEN BASLANMASI UYGUNDUR DIYOR. BU ILAÇLAR HAKKINDA ARASTIRTMA YAPTIM HIÇ ONERILMIYOR. SUPHELIYIM. ÇOCUGUM OLDUKCA YARATICI KENDINCE DEĞISIK ICADLARI VAr KELIME HAZNESI ÇOK GENIS KURDUGU CUMLELERE EŞIM ÖĞRETMEN OLMASINA REGMEN COK ŞAŞIRIYORUZ. BIR IŞ YAPARKEN EN UFAK AYRINTIYA BILE DIKKAT EDER. DUN L HARFINI ÖĞRENDI BAZI KELIMELRDEKI KUCUK L HARFININ DAIRE IÇINE ALINMASI GEREKIYORDU O KUÇUK B HARFININ SOPASININDA KUÇUK L DEDN YAPILDIGIN SOYLEYIP ONUDA ALMAK ISTEDI . ANLATMAK ISTEDIGIM IÇINI YAPARKEN DIKKATINI VERIYOR. SIZDEN RICAM OGLUM IÇIN NASIL BIR YOL IZLEMELIYIM.
Admin Comment:Doktorunuzun Yorumu:
Çocuğunuzda uyum sorunu varsada eğitim görmesi gerekir. Nasılki doktor çok sorunlu hastaya bakmam diyemezse öğretmeninde sorunlu çocuğu istemem, okuldan alın diyememesi gerekir. Çünkü sorunlu olan çocuklarında eğitim görmesi gerekmektedir. Maalesef öğretmenler sorunlu çocuklarla uğraşmak yerine kolayı seçip bu çocuğu başka bir okula götürün diyorlar. Sizde okul idaresine sizin ilgilenmediğiniz çocukla başka oku neden ilgilenecek diye sorabilirsiniz.
Diğer bir husus da çocuğunuzun tedavi edilebilecek bir sorunu varsa tedavi ettirmeniz gerekir. Zeki olması bazı sorunları ortadan kaldırmıyor. Bakırköy'de bir çocuk psikiyatrisi uzmanı çocuğunuzu gördüyse ilaç verdiyse kullanmanızda fayda vardır. Bu konunun uzmanı olan bir doktor bu ilaçlar gerekli dediyse, bu ilaçlar kullanılmaz diyen kim ben anlayamadım? Bu ilaçlar kullanılmaz diyen bir çocuk psikiyatrisi uzmanımı? Değilse konunun uzmanına değilde, konunun uzmanı olmayan kimselerin söylediklerine inanarak çocuğunuzu tedavi ettirmeniz güç.
Gittiğiniz doktorun söyledikleri sizi tatmin etmediyse, konunun uzmanı olan başka bir doktora danışabilirsiniz; fakat doktorun söylediği bir şeyi konunun uzmanı olmayan bir kimseye danışmanız vede onun söylediklerine uymanız doğru değildir. Bu şekilde çocuğunuza zarar vermiş olursunuz.

Erdem SAHIN     30 Eylül 2014 17:21 | İSTANBUL
Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız
Sayın Hocam;
2010 doğumlu erkek evladım gecen sene ekim ayından bu yana Bahadır Erdoğdu Rehabilitasyon merkezinde eğitim alıyor. Bu sene okula hazırlık amacı ile Milli Eğitime bağlı Halit Armay Anaokuluna başlattık. Cevresindekilere zarar veriyor, komutlara uymuyor, toplu etkinliklere katılmıyor gibi nedenlerle okuldan uzaklaştırılmak isteniyoruz. Her ne kadar durumu ogretmenleri ile paylassakta, durumun tepkisel olduğunu söylesek de karsı taraftan çocuğumuzun topluma kazandırılması konusunda herhangi bir destek alamıyoruz. Benim almak istediğim bilgi okula devam konusunda ısrarlı olmalı mıyım? Emek emek çocuğumuzun gelişiminde haspel kader bir yol kat ettik. Gelinen noktayı kaybetmek istemiyoruz. Cok zor biliyorum ancak gerçekten profosyenel tavsiyelere ihtiyacımız var. Yardımcı olursanız cok cok sevineceğiz.

Tesekkurler

Erdem SAHIN     30 Eylül 2014 17:13 | Istanbul
Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız
Sayın Hocam;

2010 doğumlu oğlum yaklaşık 1 senedir Maltepe'deki Bahadır Erdogdu Rehabilitasyon merkezinde eğitim alıyor. Konusma bozukluğu ile beraber Atipik otizm teşhisi uygun goruldu ancak tam da adı konulabilmiş değil. İki seneyi sakın suredir de farklı kreşlerde bulundu. Bu sene okula hazırlanabilmesi için milli eğitim bünyesinde Halit Armay Anaokulu'na başlatmak istedik. Simdiye kadar karsılasmadıgımız çevresine zarar verme sebebi ile okuldan dışlanmak isteniyor. B
Admin Comment:Doktorunuzun Yorumu:
Çocuğunuzun tanısının tam olarak ne olduğunu bilmediğimden ayrıntılı bilgi vermem mümkün değildir. Son zamanlarda davranışlarında değişimler olduysa, öncelikle yeni ortamında çocuğu rahatsız eden bir şey olup olmadığına bakmak gerekir. Diğer çocuklara göre daha zahmetli bir çocuk olduğu için öğretmenler uğraşmak istemeyebilir; bu nedenlede davranışları ile, konuşmaları ile , yüz ifadeleri ile çocuğu rahatsız edebilir, dışlayabilirler. Öğretmenlerin bu gibi konularda ne kadar tecrübeli olduklarına ve biraz zahmete girme konusunda istekli olup olmadıklarınada bakmak gerekir. Bir çok öğretmen biraz zor bir çocuk olduğunda onunla uğraşmak yerine , çocuğun okuldan alınmasını istemektedir. Ancak bu gibi çocuklarında eğitim alması gerekmektedir. Bu nedenlede öğretmenlerin biraz sabırlı olmaları ve uğraşmaları gerekir. Kısacası öğretmenlerin işbirliği şart. okuldan almak çözüm değil, fakat daha iyi bir okul veya öğretmen bulursanız işiniz kolaylaşır. Başka sorunlarda olabilir. Bu nedenle takibini yapan tedavi ettirdiğiniz yer neresiyse oraya başvurmanızda da fayda vardır.


105
Defterdeki Yazlar
 • «
 •  Başlangıç 
 •  Önceki 
 •  1 
 •  2 
 •  3 
 •  4 
 •  5 
 •  6 
 •  7 
 •  8 
 •  9 
 •  10 
 •  Sonraki 
 •  Son 
 • »

Bilgilendirme

Sitemizde Doktorumuzun verdiği bilgiler,cevaplar bilgilendirme amaçlıdır.

 • Sitemizdeki tüm içeriğin hakları Doç.Dr.Mazlum ÇÖPÜR'e ait olup isim belirterek alıntı yapılabilir.