www.nirvanacocuk.com

SORUN YANITLAYALIM

Deftere YazDeftere Yaz:


filiz     26 Ağustos 2014 06:43 | k.maraş
Merhaba hocam ben daha öncede yazmıştım oğlumun uyur gezer olabileceğini yazmıştınız burada doktora götürdüm tam uyur gezerlik demeyelimde uyku terörü dedi dört aydır ilaç kullanıyoruz tegretol 200 mg ile başladık şu an 600 mg a yükseldi ama tam iyileşme yok hala tabi fark var kalkıp gezmeleri 10_15günde bir kere kalkıyor bazan kalktığını hatırlıyor sayıklamaları 1veya2defa geceleri eskiden çok fazlaydı ama tamamen bu durumların kesilmesi gerekmiş geçmedi henüz zamanla geçermi düzelme varmı sizce hocam ve ben sizinle görüşmek istiyorum nasıl ulaşa bilirim size
Admin Comment:Doktorunuzun Yorumu:
Uyku terörü konusunda herhangi bir organik neden tespit edildiyse bunun tedavi edilmesi gerekir.Herhangi bir organik neden tespi edilmediyse herhangi bir ilaç kullanılmasına gerek yoktur. Tehlikeli şeyler yapıyorsa bunun için önlem almanız yeterlidir. Yaşı büyüdükçe kendiliğinden geçecektir.

Yaşar TEKDEN     24 Temmuz 2014 03:53 | KOCAELI
Hocam iyi günler biz Karı koca çalışıyoruz,kızımızı bizden 50-60 km uzakta K.Valideme bırakıyoruz ve orada kreşte eğitimine devam ediyor.Bizler çalıştığımız için çocuğumuzu ancak izin günlerimizde görebiliyoruz.Kızımız bize karşı biraz tavırlı işe gitmeyin ,yanımda olun,bende sizinle kalacağım şeklinde talepleri var.Kreşde yaptıklarını bize anlatmıyor ve yeme bozukluğu var herşeyi yemiyor.Bu konuda nasıl bir tavır takınmalıyız.Gerekirse eşim işi bırakıp yanımıza almayı planlıyoruz.Bu konuda anne babalar olarak ne yapabiliriz ? teşekkürler.


CEVAP

Çocuğun her yaştaki ihtiyaçları farklıdır. Özellikle ilk üç yaş çocuğun sağlıklı bağlanma ve güven geliştirmesi bakımından önemlidir. Çocuğunuzun sizden ayrıldığı yaş size karşı olan davranışlarını etkileyecektir. İlk üç yaşta sizden ayrıldıysa ve kayınvalideniz yeterli bakım ve ilgiyi gösterirse çocuk *** bağlanma geliştirecek sizi yabancı biri gibi görecektir. Bu nedenle mümkün olduğunca sık ve uzun görmenizde fayda vardır.

murat aktaş     06 Haziran 2014 07:45 |
Merhaba
Ben şu an 38. ayının içinde olan (18 Nisan 2011 doğumlu) oğlumun konuşma probleminden dolayı sizinle iletişime geçmek istiyorum. Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesinde ikamet ediyoruz. Eşim ve ben öğretmeniz ve iki oğlumuz var. Konuşma problemi yaşayan oğlumuz Mert Hakan küçük olan. Diğer oğlumuz Mustafa Gökhan 5 buçuk yaşında ve normal bir gelişim süreci geçiriyor. Mert Hakan'ın göz teması çok iyi. Bizimle ve abisiyle konulu oyunlar kurarak oynayabiliyor. Yaklaşık 4 aydır kreşe gidiyor ve öğretmenleri arkadaşlarıyla çok uyumlu oyunlar oynadığını, paylaşımcı olduğunu ve faaliyetlere katıldığını söylüyorlar. Mert Hakan sadece bir kaç kelimeyi tam olarak telaffuz ediyor. Genelde iletişimi konuşmadan kurmayı tercih ediyor. Telaffuz edebildiği kelimeler "Baba" , "Abi" , "Dede" "Hayır" . Bana, abisine ve dedesine net bir şekilde hitap edebiliyor. Bunun dışında istemediği bir şey için net bir şekilde "Hayır" diyebiliyor. Annesine hitap ederken ağzından "Afuu" gibi bir kelime çıkıyor. Çok ilginç bir şekilde yaklaşık bir senedir "Limon" ve "Tereyağı" kelimelerini de bilinçli bir şekilde telaffuz edebiliyor. Bunun dışında "Kek" , "Mum" gibi kelimeleri de söyleyebiliyor. Söylediğimiz her şeyi anlıyor ve tepki verebiliyor. Hayvan seslerini taklit edebiliyor. Vücudunun bölümlerini sorulduğunda gösterebiliyor. Şarkı mırıldanabiliyor. Bir kaç farklı doktora göründük. Edirne Tıp Fakültesi Hastanesi'nde Çocuk Psikiyatrisi bölümünde "Denver Testi" uygulandı ve sonuç normal çıktı. Gittiğimiz her yerde bize "Çocuğunuzda konuşma geriliği dışında otizm belirtisi olabilecek bir durum görmüyoruz" dendi.
Mert Hakan çok agresif bir çocuk. İstemediği bir şey gerçekleştiğinde yada biz çok istediği bir şeyi yapmadığımızda öfke nöbetlerine kapılabiliyor. Tahammül eşiği yok denecek kadar az. Ama kesinlikle ikna edilemeyen bir çocuk değil çoğu zaman sabırlı davranıp doğru şekilde yaklaştığımızda ikna olup istediğimizi kabul ediyor.
Eşimle ben çocuklarımızla vakit geçirmeyi seviyoruz. Akşamları genelde televizyon açık olmaz. Çocuklar yatana kadar onlarla oyun oynamaya çalışıyoruz. Yatmadan önce mutlaka kitap okuyoruz. Mert Hakan kitapları çok seviyor. Resimli bir kitabı alıp dakikalarca sayfalarını çevirip resimlerine bakarak vakit geçirdiği oluyor. Televizyon evde çok nadir açılıyor. Açık olduğu zamanlarda da genelde abisi televizyonla ilgilenirken Hakan pek televizyona takılmaz. Bu konuda tek sıkıntımız cep telefonu. Cep telefonlarımız gördüğü anda istiyor ve telefonu kurcalayarak vakit geçirmekten çok hoşlanıyor.
Verdiğim bu bilgiler doğrultusunda Mert Hakan'ın durumuyla ilgili bir uzman görüşüne ihtiyaç duyuyoruz. Maile cevap yazarsanız çok memnun oluruz. Gerekirse sürekli tedavi için merkezinize de gelebiliriz.
Şimdiden ilginize teşekkürler.

Murat AKTAŞ

Yıldırım Mahallesi Bahçeler Sokak
No 26. Nursu Apartmanı 5/10
Lüleburgaz / KIRKLARELİ

0505 467 93 39
Admin Comment:Doktorunuzun Yorumu:
Konuşma gecikmesinin bir çok sebebi bulunmaktadır. Gelişim geriliği, otizm, duyma sorunu, konuşma merkezlerinin geç gelişmesi, ailesel olarak geç konuşma gibi. Anlattıklarınızdan otistik olduğunu söylemek mümkün değildir. Diğer etkenleri araştırmak gerekir.

aysen     25 Nisan 2014 08:10 |
MerhabaLar.kızım 12 yaşında.Geçen yaz birkaç kere "arkadaşlarımla konuştuktan sonra acaba ben bunu gerçekten yaşadımmı yoksa rüya mı "gibi hisleri olmuştu.ama gerçek olduğunu farkediyor.Sonra bu şikayetleri bitti.Aralıkta oğluma tip 1 diyabet teşhisi kondu.Haliyle yaşantı biraz oğlana göre değiştirildi.Şu zamanlar kızımın şikayetleri aynı şekilde arttı.PSikoloğa götürdüm.Çocuk nöroloğuna yönlendirdi.EEG si temiz çıktı.Psikiyatriye gideceğiz.Kızım ortanca çocuk.Okul arkadaşları ve öğretmenleriyle arası çok iyi.2.dönem hafif bir düşme var derslerinde.uyku bozukluğü yok.Ben çalışıyorum.Yapı olarak çok kıskanç bir çocuk.Anne kız olarak sürtüşmelerimiz hep fazlaydı.Bunlar etken olabilir mi.Şimdiden teşekkür ederim
Admin Comment:Doktorunuzun Yorumu:
Çocukla ve sizinle ayrıntılı konuşmadan kesin bir şey söylemek mümkün değildir. Bu gibi şeyler çeşitli stres kaynaklarına bağlı olarak oluşabilir. Çocuk kurduğu hayalleri gerçek gibi anlatabilir. Yada gerçekten olan şeyleri hayal gibi düşünebilir.

filiz     15 Nisan 2014 05:27 |
merhaba hocam 15 yaşında oğlum var uyku sorunu var uykusunda konuşuyor kalkıyor odadan çıkıyor elleriyle bir şeyler yapıyor nadir olarak da evin kapısını açmaya çalışıyor bunları yaparken gözleri açık ama kendisi uyanık değil ve sabah hiç bir şey hatırlamıyor dersleri çok iyi başarılı bu sorundan dolayı çok iyi bir puan almasına rağmen fen lisesine yollayamadım yatılı olduğu için bulunduğum yerde çocuk psikiyatrisi yok merkezde bir doktorla görüştüm çocuk psikiyatrisine de baktığını söyledi tegretol %2 bu ilacı verdi biraz kullanın ve çocukla gelin dedi ama ilacın yan etkilerini okuyunca kullanmaya korktum hocam kullanmaya başlayayım mı ve durum geçer mi çok üzülüyorum yorumunuzu bekliyorum şimdiden çok teşekkürler
Admin Comment:Doktorunuzun Yorumu:
Yazdıklarınızdan çocuğunuzun uyurgezer (somnanbulizm) olduğu anlaşılıyor. Çocuğun uyurgezerlik sırasında bir yerlere çarpıp yaralanmaması, evden çıkıp gitmemesi veya kapı yerine camdan çıkmaması için tedbir almalısınız. Başka bazı hastalıklarla birliktede olabileceğinden bazı tetkikler yapılabilir.(EEG gibi) Ayrıca bir stres kaynağı ve uykuyu düzenini bozan etkenler olup olmadığının araştırılması gerekir. Doğrusu çocuğunuzu bir çocuk psikiyatrisi uzmanına götürüp ayrıntılı görüşme yapmanızdır.


98
Defterdeki Yazlar
 • «
 •  Başlangıç 
 •  Önceki 
 •  1 
 •  2 
 •  3 
 •  4 
 •  5 
 •  6 
 •  7 
 •  8 
 •  9 
 •  10 
 •  Sonraki 
 •  Son 
 • »

Bilgilendirme

Sitemizde Doktorumuzun verdiği bilgiler,cevaplar bilgilendirme amaçlıdır.

 • Sitemizdeki tüm içeriğin hakları Doç.Dr.Mazlum ÇÖPÜR'e ait olup isim belirterek alıntı yapılabilir.