www.nirvanacocuk.com

SORUN YANITLAYALIM


MESAJ YAZMAK İÇİN ÜYE OLUNUZ.

ÜYE OLMAK İÇİN BURAYA TIKLA



filiz     15 Nisan 2014 05:27 |
merhaba hocam 15 yaşında oğlum var uyku sorunu var uykusunda konuşuyor kalkıyor odadan çıkıyor elleriyle bir şeyler yapıyor nadir olarak da evin kapısını açmaya çalışıyor bunları yaparken gözleri açık ama kendisi uyanık değil ve sabah hiç bir şey hatırlamıyor dersleri çok iyi başarılı bu sorundan dolayı çok iyi bir puan almasına rağmen fen lisesine yollayamadım yatılı olduğu için bulunduğum yerde çocuk psikiyatrisi yok merkezde bir doktorla görüştüm çocuk psikiyatrisine de baktığını söyledi tegretol %2 bu ilacı verdi biraz kullanın ve çocukla gelin dedi ama ilacın yan etkilerini okuyunca kullanmaya korktum hocam kullanmaya başlayayım mı ve durum geçer mi çok üzülüyorum yorumunuzu bekliyorum şimdiden çok teşekkürler
Admin Comment:Doktorunuzun Yorumu:
Yazdıklarınızdan çocuğunuzun uyurgezer (somnanbulizm) olduğu anlaşılıyor. Çocuğun uyurgezerlik sırasında bir yerlere çarpıp yaralanmaması, evden çıkıp gitmemesi veya kapı yerine camdan çıkmaması için tedbir almalısınız. Başka bazı hastalıklarla birliktede olabileceğinden bazı tetkikler yapılabilir.(EEG gibi) Ayrıca bir stres kaynağı ve uykuyu düzenini bozan etkenler olup olmadığının araştırılması gerekir. Doğrusu çocuğunuzu bir çocuk psikiyatrisi uzmanına götürüp ayrıntılı görüşme yapmanızdır.

saadet yılmaz     01 Nisan 2014 10:10 | İSTANBUL
OyOyOyOyOy
Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız
5 yaşında oğlum var 3 ay önce gözünü devamlı kırpıyodu göz doktoruna götürdük gözünde batma olduğu için kırptığını verdiği ilaçların geçirecegini söyledi doktor.10 gün kullandık kontrole gittiğimizde geçtiğini söyledi ama kırması hala devam ediyo tekrar götürdük pedagoga götürmemizi söyediler.
Admin Comment:Doktorunuzun Yorumu:
Çocuğu görmeden ve ayrıntılı bir görüşme yapmadan kesin bir şey söylemek mümkün değildir. Ancak; verdiğiniz bilgiye göre basit tik gibi görünüyor. Basit tikler çoğunlukla kendiliğinden geçmektedir. Bu gibi tikler bir stres etkenine bağlı olabileceği gibi, bilmediğimiz bir nedenlede olmaktadır. Şu aşamada bir şey yapmanıza gerek yok gibi görünüyor. Pedagog çocuğun eğitimi ile ilgili olarak size rehberlik edebilir. Hastalık boyutunda olmayan davranışlar söz konusu olduğunda ise bunun nedenlerini tespit etmek ve gidermek için psikoloğa gitmeniz gerekir. Sorun hastalık boyutunda ise çocuk psikiyatrisi uzmanına gitmeniz gerekir.

gülüm demirtaş     11 Şubat 2014 14:03 |
ben 43 yaşındayım.1,5-2 yıl önce yaygın anksiyete . bozukluğu geçırdim.doktor panik atağa bağlı olduğunu söyledi.aynı zamanda panik bozuklukta olduğunu söyledi.o günden beri lustral 100 mg kullanıyorum.aynı sıkıntıları yaşama korkusundan ilacı bırakamıyorum.bu rahatsızlığın tam bir tedavisi yokmu.hep bu korkuylamı yaşayacağım. :cry bana yardımcı olurmusunuz.şimdiden teşekkürler.
Admin Comment:Doktorunuzun Yorumu:
Yaygın anksiyete bozukluğu ve panik bozukluğu bir arada görülebilir. İlaçlar ve psikoterapi, davranış tedavisi uygulanabilir. Gidişata göre ilaç tedavisi kesilebilir. Sürekli ilaç kullanmanız gerekir denemez. Öncelikle ilaç kesilirse şikayetler nüks eder diye bir önyargıya kapılmamanız gerekir. Gerektiğinde ilaçlar kesilebilir; her hastalık gibi bu hastalıkta nüksedebileceğinden nükseder diye ömürboyu ilaç kullanmakta gerekmez.

nurcan     06 Şubat 2014 23:54 |
Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız
merhaba hocam,

14 yaşında bir oğlum var çok geç kaldım ama 5 yaşından beri hem tik hem DEHB bozukluğu ilerlemiş şekliyle mevcut ve okul başarışını şu an müthiş derecede etkiledi ilaç tedavisi yapılır mı bu şekilde ?
bilgileriniz için şimdiden tşk.ederim.
Admin Comment:Doktorunuzun Yorumu:
Dikkat eksikliğini azaltmak için yapılacak bir çok şey vardır. Ancak; en etkili tedavi yolu çeşitli ilaçlardır. İlaç tedavisine başlamak için öncelikle tanı konusunda emin olmak gerekir.

özge     04 Şubat 2014 22:15 | istanbul
merhaba hocam.benim 9 yaşında bir oğlum var.bir yıl önce aşırı derecede agrasif,saldırgan istediği olmayınca kendini yerlere atan bir tavır sergiliyordu.ders yapmaktan hiç hoşlanmıyor,herseyden çok çabuk sıkılıyor.iki tane kız kardeşi var.biz bu hareketleri üzerine oğlumuzu çocuk psikiyatristine götürdük.dikkat eksikliği tanısı konuldu concerta,abizol kilolu olduğu için topamax ve ayrıca nootropil ilaçlarını verdi.dikkatinde hiç bir değişiklik yok hala ders yapmayı hiç sevmiyor bu arada tiklerimiz başladı.sizce doktorun verdiği bu ilaçlarla biz doğru yoldamiyız lütfen bizi bilgilendirirmisiniz.şimdiden teşekkürler.
Admin Comment:Doktorunuzun Yorumu:
Çocuğunuzda dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB)olabilir.Concerta isimli ilaç dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunda kullanılan bir ilaçtır. Ancak; topamax, abizol, nootropil isimli ilaçlar DEHB'nda kullanılan ilaçlar değildir. Doktorunuz bu ilaçları neden vermiş bilmiyorum. Ayrıca sorunun DEHB olup olmadığınıda verdiğiniz bilgilere göre söylemem mümkün değildir. Bunu söyleyebilmek için çocuğu görmem gerekir. Concerta isimli ilaç yan etki olarak tiklere sebep olabilir.


94
Defterdeki Yazlar
  • «
  •  Başlangıç 
  •  Önceki 
  •  1 
  •  2 
  •  3 
  •  4 
  •  5 
  •  6 
  •  7 
  •  8 
  •  9 
  •  10 
  •  Sonraki 
  •  Son 
  • »

Bilgilendirme

Sitemizde Doktorumuzun verdiği bilgiler,cevaplar bilgilendirme amaçlıdır.

  • Sitemizdeki tüm içeriğin hakları Doç.Dr.Mazlum ÇÖPÜR'e ait olup isim belirterek alıntı yapılabilir.