www.nirvanacocuk.com

SORUN YANITLAYALIM

Deftere YazDeftere Yaz:


ERKAN     04 Ekim 2016 07:53 | İstanbul
http://Hipoaktivite
Merhaba,

Çoçuğumuzda gözlemlediğimiz bir çok sey makelelerden okuduğumuz kadarı ile hipoaktivite belirtileri ile birebir uyusuyor gibi.Ancak teşhis için profesyonel desteğe ihtiyacımız var.İlkoukul 2. sınıfa gidiyor kızım bu konuda uzmanlığınız var mı yardımcı olabilirmisiniz?

Nazlı     18 Ağustos 2016 14:46 |
Hocam çok acillll..
5 yaşında bir kızım var.2 yaşında atipik otizm tanısı konuldu. Şuan çok iyi durumda.. yalnız hala konuşmuyor.dr a gittik bu ay.. kızına strattera 10 mg yazdı. Algilamasi çok çok iyii sadece konuşma problemi var. Yaşından dolayı kurum yok ilacın. Alıp almamakta çok kararsız kaldım. Hem kapsül olması hem de çok fazla yan etkisi olması beni endişelendirdi.. sizce ne yapmalıyım.. teşekkürlerCEVAP: Öncelikle atipik otizm tanısının doğru olup olmadığı konusunda emin olmak gerekir. Strattera isimli ilaç dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan vakalarda kullanılmaktadır. Otistik bir çocuktada bu sorun varsa bu ilaç veya başka bir ilaç kullanılabilir. Genellikle 6 yaşından sonra kullandığımız bir ilaç. Doktorunuz bu ilacı neden verdi veya neden başka bir ilacı değilde bunu tercih etti; bu soruyu doktorunuza sormanız gerekir. Bu ilacın bir çok yan etkisi bulunmaktadır. Bu yan etkilerinin hepsi her çocukta görülmez. Hangi yan etkilerin görüleceği ve faydalı olup olmayacağı ilaç kullanıldıktan sonra anlaşılabilir. Yan etkiler hemen görülebilir; fakat olumlu etkileri 3-4 hafta sonra görülebilen bir ilaçtır.

Serap     13 Mayıs 2016 11:58 |
Hocam merhaba 2011 doğumlu oğlumda dikkat eksikliği ve hiperaktivite tanısı konulmuştu riskli guruldarsınız denilmişti 1.5 yıla yakın özel eğitim aldı şuanda kreşe gidiyor öğrenmede hiçbir sıkıntımız yok fakat organize olamıyor üstünü giymesini istiyorum bunu 3 5 defa söylemeden yapmıyor yere yatıyor hayallere dalıyor ama hadi giyin dondurmanı vereyim yada parka gidicez dediğim anda hemen giyiniyor ikinci sıkıntımız ise çizgi filmlerle yaşıyor evde tv açmıyoruz fakat okulda belli saatlerde izlendiği için oradaki karakterleri sürekli yaşıyor parkta evde onların hareketlerini yapıyor sürekli onlar gibi konuşuyor mesela reklamını bile ezberliyor Aslan kral saat 15. De disney channelda işte 23 nisanda sinemalarda hayatı çizgi film gibi bu Can'ımı çok sıkıyor diğer çocuklar neden böyle konuşuyor diye sorunca üzülüyorum bunun için ne yapabilirim şimdiden teşekkür ederimCEVAP: Bu yaştaki çocuklar gerçekle hayali karıştırabilirler; bu nedenlede çizgi filmler ilgilerini çok fazla çekebilir. Çizgi filmlerdeki olanları gerçek gibi düşünüp büyülenebilirler. Yeri geldikçe çizgi filmlerdeki olanların gerçek olmadığını basitçe anlatmanız ve gerçek hayattaki olgularla karşılaştırmanız gerekir. Yaşı büyüdükçe bu durumdan kurtulacaktır.

aslı     27 Nisan 2016 06:36 | istanbul
merhaba hocam iyi günler, yaklaşık 4 yaşında bir kızım var benim. kendisi çok hareketli enerjisi hiç bitmiyor hiç yorulmuyor ve çok konuşuyor. sürekli ilgi onda olsun istiyor. benimle konuşun benimle oynayın bana bakın gibi. yükseklerde olmayı tehlikeli şeyleri seviyor. sürekli masanın üstünde sandalye üstünde. söz dinleme kesinlikle yok. sosyal bir ortamda büyüyen bir çocuk aslında kreşe gidiyor. ama öğretmenlerimizinde şikayetleri aynı doğrultuda. bizi hiç dinlemiyor hep kendi istediğini yapmaya çalışıyor sınıftan izinsiz çıkıp saklanıyor gibi. pedegog ve çocuk psikologlarından yardım almaya çalıştık. bize daha yeni risperdal şurup 0,25 mg verildi. daha bir kere aldı şurubu ama araştırmalarım bu şuruptan beni korkuttu. ciddi yan etkileri olan bir şurupmuş. kısaca anlatmaya çalıştıklarım doğrultusunda yardımcı olabilirmisiziniz. bu şurup bu yaş için güvenlimidir fayda sağlarmı
CEVAP: Anlattıklarınız çocuğunuzda hiperaktivite olduğuna işaret etmektedir.
Bu konuda kullanılabilecek bazı ilaçlar vardır. Risperdal isimli ilaçda bunlardan birisidir; her ilaç gibi bu ilacında bazı yan etkileri vardır. Bu ilacı vermemiz için faydalarının yan etkilerine değecek düzeyde olması gerekir. Yani attığımız taşın ürküttüğümüz kurbağaya değmesi gerekir.
Bu nedenle çok gerekmediği takdirde bu yaşta ilaç vermek için acale etmemek gerekir. Ancak ilaç almayınca aşırı hareketliyse ve tehlike yaratıyorsa , başka yöntemler fayda etmiyorsa bir ilaç vermek düşünülebilir.

nesrin     18 Nisan 2016 20:20 | istanbul
Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız
benim 5.5 yaşında oğlum var sadece şikayetim işaret parmağını uzatarak ona odaklanıyor ve hızlı bir şekilde sallıyor bakarken gözleri şaşı gibi oluyor. kendini kasıyor mu desem sıkıyor mu desem öyle bişey. napıyoeun öyle diyorum araba yada uçak diyor geçiştiriyor. şimdi kızdığım için başka odaya gidiyor bir boşlukta tek başına yapıyor o hareketi ben ne yapabilirim yada bunu neden yapıyor olabilir.

CEVAP: Tarif ettiğiniz bulguya göre bir şey söylemek doğru değildir. Diğer davranışları ile birlikte bir bütün olarak değerlendirip bir şey söylenebilir. Bu gibi davranışlar yaygın gelişimsel bozukluklar, zeka sorunları, psikotik bozukluklarda görülebileceği gibi bir hastalığa işaret etmeyebilir de. Bu nedenle bulunduğunuz yerde bir çocuk psikiyatrisi uzmanına götürmenizde en doğrusu olur.


123
Defterdeki Yazlar
 • «
 •  Başlangıç 
 •  Önceki 
 •  1 
 •  2 
 •  3 
 •  4 
 •  5 
 •  6 
 •  7 
 •  8 
 •  9 
 •  10 
 •  Sonraki 
 •  Son 
 • »

Bilgilendirme

Sitemizde Doktorumuzun verdiği bilgiler,cevaplar bilgilendirme amaçlıdır.

 • Sitemizdeki tüm içeriğin hakları Doç.Dr.Mazlum ÇÖPÜR'e ait olup isim belirterek alıntı yapılabilir.